Ослос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ослос
Капела во Ослос
Капела во Ослос
Капела во Ослос
Грб на Ослос
Ослос во рамките на Германија
Ослос
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Градоначалник Аксел Пасајер (СДП)
Основни податоци
Површина 7,64 км2
Надм. височина 52 м
Население 1.885 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 247 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38557
Повик. бр. 05362
Местоположба на Ослос во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°28′0″N 10°41′0″E / 52.46667° СГШ; 10.68333° ИГД / 52.46667; 10.68333Координати: 52°28′0″N 10°41′0″E / 52.46667° СГШ; 10.68333° ИГД / 52.46667; 10.68333

Ослос (германски: Osloß) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ослос се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Алер. Јужно од Ослос се наоѓа Барнбрух, заштитено подрачје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]