Тапенбек

Координати: 52°28′0″N 10°45′0″E / 52.46667° СГШ; 10.75000° ИГД / 52.46667; 10.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тапенбек
Ветерница во Тапенбек
Ветерница во Тапенбек
Ветерница во Тапенбек
Грб на Тапенбек
Тапенбек во рамките на Германија
Тапенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Градоначалник Роналд Мителштет (независен)
Основни податоци
Површина 5,11 км2
Надм. височина 69 м
Население 1.466 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 287 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38479
Повик. бр. 05366
Местоположба на Тапенбек во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°28′0″N 10°45′0″E / 52.46667° СГШ; 10.75000° ИГД / 52.46667; 10.75000

Тапенбек (германски: Tappenbeck) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Тапенбек се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг. Источно од општината започнува долината на Клајне Алер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]