Риен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Риен
Лутеранската црква во Риен
Лутеранската црква во Риен
Лутеранската црква во Риен
Грб на Риен
Риен во рамките на Германија
Риен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 3
Градоначалник Карл Урбан (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,89 км2
Надм. височина 65 м
Население 5.916 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 192 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38471
Повик. бр. 05367
Местоположба на Риен во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°29′0″N 10°52′0″E / 52.48333° СГШ; 10.86667° ИГД / 52.48333; 10.86667Координати: 52°29′0″N 10°52′0″E / 52.48333° СГШ; 10.86667° ИГД / 52.48333; 10.86667

Риен (германски: Rühen) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Средногерманскиот Канал близу Риен

Општината Риен се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг. Средногерманскиот Канал тече низ источниот дел на општината. Еден дел на општинската граница служи како покраинска граница помеѓу Долна Саксонија и Саксонија-Анхалт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Риен е поделена на следниве места:[2]

  • Риен (3.710 жит.)
  • Брехторф (1.118 жит.)
  • Ајшот (793 жит.)

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве градови и општини:

Историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1945 и 1990 година, Риен служел како западногермански граничен премин на внатрегерманската граница за речната пловидба на Средногерманскиот Канал. Преминот бил отворен за товарни пловила помеѓу советската окупациска зона во Германија (до 1949 година, потоа со Германската Демократска Република) или Западен Берлин и британската окупациска зона (до 1949 г.) и потоа Западна Германија. Сообраќајот бил предмет на одредбите од меѓузонскиот сообраќај.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Состојба 30 јуни 2018 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]