Ебисфелде-Веферлинген

Координати: 52°26′N 10°59′E / 52.433° СГШ; 10.983° ИГД / 52.433; 10.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ебисфелде-Веферлинген
Градското собрание во Ебисфелде
Градското собрание во Ебисфелде
Градското собрание во Ебисфелде
Грб на Ебисфелде-Веферлинген
Ебисфелде-Веферлинген во рамките на Германија
Ебисфелде-Веферлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градски единици 26
Градоначалник Зилке Волф (Die Linke)
Основни податоци
Површина 249,22 км2
Надм. височина 63 м
Население 13.555 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343, 39356, 39359, 39646
Повик. бр. 039002, 039050, 039055, 039057, 039059, 039061
Портал stadt-oebisfelde-weferlingen.de
Местоположба на градот Ебисфелде-Веферлинген во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°26′N 10°59′E / 52.433° СГШ; 10.983° ИГД / 52.433; 10.983

Ебисфелде-Веферлинген (германски: Oebisfelde-Weferlingen) — град во округот Берде, во сојузната покраина Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бесдорф, Дерен, Ајкендорф, Ешенроде, Етинген, Хединген, Херзинген, Катендорф, Ебисфелде, Рецлинген, Шванефелд, Зегерде, Зиштет, Валбек и Веферлинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]