Зомерсдорф (Берде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зомерсдорф
Црква во Зомерсдорф
Црква во Зомерсдорф
Грб на Зомерсдорф
Зомерсдорф (Берде) is located in Германија
Зомерсдорф (Берде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Обере Алер
Градоначалник Рајнхард Кох
Основни податоци
Површина 29 км2
Надм. височина 165 м
Население 1.365 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039402
Портал www.sommersdorf.de
Местоположба на Зомерсдорф во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°10′0″N 11°4′59″E / 52.16667° СГШ; 11.08306° ИГД / 52.16667; 11.08306Координати: 52°10′0″N 11°4′59″E / 52.16667° СГШ; 11.08306° ИГД / 52.16667; 11.08306

Зомерсдорф (германски: Sommersdorf) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)