Барлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барлебен
Барлебен
Барлебен
Барлебен
Грб на Барлебен
Барлебен во рамките на Германија
Барлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градоначалник Франц-Улрих Кајндорф (СлДП)
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 44 м
Население 9.178 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 306 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39179
Повик. бр. 039203
Портал www.barleben.de
Местоположба на Барлебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°12′N 11°38′E / 52.200° СГШ; 11.633° ИГД / 52.200; 11.633Координати: 52°12′N 11°38′E / 52.200° СГШ; 11.633° ИГД / 52.200; 11.633

Барлебен (германски: Barleben) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 8 километри северно од Магдебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)