Умендорф (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°9′11″N 11°10′59″E / 52.15306° СГШ; 11.18306° ИГД / 52.15306; 11.18306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Умендорф
Грб на Умендорф
Умендорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Умендорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Обере Алер
Градоначалник Рајнхард Фалке
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 134 м
Население 953 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039409
Портал www.ummendorf-boerde.de
Местоположба на Умендорф во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°9′11″N 11°10′59″E / 52.15306° СГШ; 11.18306° ИГД / 52.15306; 11.18306

Умендорф (германски: Ummendorf) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)