Хое Берде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хое Берде
Хое Берде
Хое Берде
Грб на Хое Берде
Хое Берде is located in Германија
Хое Берде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градоначалник Штефи Трител
Основни податоци
Површина 172 км2
Население 18.707 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167, 39326, 39343
Повик. бр. 039062, 039202, 039204, 039206
Портал www.hohe-boerde.de
Местоположба на Хое Берде во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°10′N 11°29′E / 52.167° СГШ; 11.483° ИГД / 52.167; 11.483Координати: 52°10′N 11°29′E / 52.167° СГШ; 11.483° ИГД / 52.167; 11.483

Хое Берде (германски: Hohe Börde) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Акендорф, Бебертал, Ајхенбарлебен, Грос Зантерслебен, Хермсдорф, Хоенварслебен, Иркслебен, Нидерндоделебен, Нордгермерслебен, Охтмерслебен, Шакенслебен и Велен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)