Нордгермерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нордгермерслебен
Место во Хое Берде
Нордгермерслебен is located in Германија
Нордгермерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 110 м
Население 921  (31 декември 2006)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039062
Местоположба на место Нордгермерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°13′0″N 11°19′59″E / 52.21667° СГШ; 11.33306° ИГД / 52.21667; 11.33306Координати: 52°13′0″N 11°19′59″E / 52.21667° СГШ; 11.33306° ИГД / 52.21667; 11.33306

Нордгермерслебен (германски: Nordgermersleben) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Хое Берде.