Велен (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велен
Место во Хое Берде
Грб на Велен
Велен (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Велен (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 119 м
Население 1.293  (30 јуни 2006)
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167
Повик. бр. 039206
Местоположба на место Велен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°8′59″N 11°25′59″E / 52.14972° СГШ; 11.43306° ИГД / 52.14972; 11.43306Координати: 52°8′59″N 11°25′59″E / 52.14972° СГШ; 11.43306° ИГД / 52.14972; 11.43306

Велен (германски: Wellen) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Хое Берде.