Прејди на содржината

Берде (поранешен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Берде (округ))
Берде
Bördekreis

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеОшерслебен
Површина
 • Вкупна872 км2 (337 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно78,662
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.
Мреж. местоhttp://www.boerdekreis.de

Бердекрајс (германски: Bördekreis) — поранешен округ во Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи биле (од север во правец на стрелките на часовникот) Оре, слободниот округ Магдебург, Шенебек, Ашерслебен-Штасфурт, Кведлинбург, Халберштат и округот Хелмштет во Долна Саксонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден во 1994, кога двата окрузи Ошерслебен и Ванцлебен се споиле. Двата претходни окрузи биле создадени во 1816, во време на Прусија и настанале само мали промени низ времето до моментот на нивното спојување во новиот округ.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот го има името од областа во која се наоѓа, Магдебургер Берде. Поради плодната почва развиено е земјоделството.

Највисоката точка е Хајдберг (211 м), источно од Зомерсдорф. Постојат неколку мали реки во округот, најпознатата е Алер.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот ги покажува двата симбола за земјоделската историја на округот, срп и пченица. Кривата линија ги симболизира многуте мали реки во округот.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Општински заедници Слободни општини
  1. Берде Ванцлебен (вкл. ги градовите Зехаузен и Ванцлебен)
  2. Обере Алер
  3. Ошерслебен (вкл. ги градовите Хадмерслебен и Ошерслебен)
  4. Вестлихе Берде (вкл. ги градовите Гренинген и Кропенштет)
  1. Зилцетал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]