Акендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акендорф
Место во Хое Берде
Црквата во Акендорф
Црквата во Акендорф
Грб на Акендорф
Акендорф is located in Германија
Акендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 108 м
Население 418  (31 декември 2006)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039202
Портал www.hohe-boerde.de
Местоположба на место Акендорф во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°13′N 11°26′E / 52.217° СГШ; 11.433° ИГД / 52.217; 11.433Координати: 52°13′N 11°26′E / 52.217° СГШ; 11.433° ИГД / 52.217; 11.433

Акендорф (германски: Ackendorf) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Хое Берде.