Шакенслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шакенслебен
Место во Хое Берде
Грб на Шакенслебен
Шакенслебен is located in Германија
Шакенслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 100 м
Население 715  (31 декември 2006)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039206
Местоположба на место Шакенслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°12′N 11°25′E / 52.200° N; 11.417° E / 52.200; 11.417Координати: 52°12′N 11°25′E / 52.200° N; 11.417° E / 52.200; 11.417

Шакенслебен (германски: Schackensleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Хое Берде.