Бебертал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бебертал
Место во Хое Берде
Дворец во Бебертал
Дворец во Бебертал
Дворец во Бебертал
Грб на Бебертал
Бебертал во рамките на Германија
Бебертал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 26 км2
Надм. височина 108 м
Население 1.653  (31 декември 2006)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039062
Местоположба на место Бебертал во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°14′22″N 11°20′10″E / 52.23944° СГШ; 11.33611° ИГД / 52.23944; 11.33611Координати: 52°14′22″N 11°20′10″E / 52.23944° СГШ; 11.33611° ИГД / 52.23944; 11.33611

Бебертал (германски: Bebertal) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Хое Берде.