Иркслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иркслебен
Место во Хое Берде
Поглед кон Иркслебен
Поглед кон Иркслебен
Поглед кон Иркслебен
Грб на Иркслебен
Иркслебен во рамките на Германија
Иркслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хое Берде
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 129 м
Население 2.370  (31 декември 2006)
 - Густина 339 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39167
Повик. бр. 039204
Портал www.irxleben.de
Местоположба на место Иркслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°9′54″N 11°29′12″E / 52.16500° СГШ; 11.48667° ИГД / 52.16500; 11.48667Координати: 52°9′54″N 11°29′12″E / 52.16500° СГШ; 11.48667° ИГД / 52.16500; 11.48667

Иркслебен (германски: Irxleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Хое Берде.