Еркслебен (Берде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еркслебен
Црквата во Еркслебен
Црквата во Еркслебен
Грб на Еркслебен
Еркслебен (Берде) is located in Германија
Еркслебен (Берде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Флехтинген
Градоначалник Ханс Бусе
Основни податоци
Површина 83 км2
Надм. височина 128 м
Население 2.805 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039052, 039050, 039052, 039062, 039409
Местоположба на Еркслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°13′N 11°15′E / 52.217° СГШ; 11.250° ИГД / 52.217; 11.250Координати: 52°13′N 11°15′E / 52.217° СГШ; 11.250° ИГД / 52.217; 11.250

Еркслебен (германски: Erxleben) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)