Бендорф (Берде)

Координати: 52°14′32″N 11°5′16″E / 52.24222° СГШ; 11.08778° ИГД / 52.24222; 11.08778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бендорф (Берде)
Бендорф
Бендорф
Бендорф
Грб на Бендорф (Берде)
Бендорф (Берде) во рамките на Германија
Бендорф (Берде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Флехтинген
Градоначалник Јерн Шенке (СДП)
Основни податоци
Површина 6,80 км2
Надм. височина 130 м
Население 872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 128 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039050
Местоположба на Бендорф (Берде) во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°14′32″N 11°5′16″E / 52.24222° СГШ; 11.08778° ИГД / 52.24222; 11.08778

Бендорф (германски: Beendorf) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, бил основан концентрациски камп во Бендорф.[2] Бил подкамп на кампот Нојенгаме. Од февруари 1944 година до април 1945 година околу 2.500 жени биле принудени на работа. Бил дел од фабриката за оружје на германскиот Луфтвафе.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. „Verzeichnis der Konzentrationslager und ihrer Außenkommandos gemäß § 42 Abs. 2 BEG“ (германски). Сојузно министерство за правда. 23 февруари 23. Архивирано од изворникот на 2009-04-23. Посетено на 14 април 2009. Наводот journal бара |journal= (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „Konzentrationslager Neuengamme“ (германски). KZ-Gedenkstätte Neuengamme. Посетено на 14 април 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]