Флехтинген (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Местоположба на општинската заедница Флехтинген во округот Берде.

Флехтинген (германски: Flechtingen) — општинска заедница во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, бил амт. Седиштето на оптинската заедница е во Флехтинген.

Општинската заедница Флехтинген се состои од следниве општини:

  1. Алтенхаузен
  2. Бендорф
  3. Билстринген
  4. Калферде
  5. Еркслебен
  6. Флехтинген
  7. Ингерслебен