Флехтинген (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на општинската заедница Флехтинген во округот Берде.

Флехтинген (германски: Flechtingen) — општинска заедница во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, бил амт. Седиштето на оптинската заедница е во Флехтинген.

Општинската заедница Флехтинген се состои од следниве општини:

  1. Алтенхаузен
  2. Бендорф
  3. Билстринген
  4. Калферде
  5. Еркслебен
  6. Флехтинген
  7. Ингерслебен

Координати: 52°20′00″ N; 11°15′00″ E / 52.3333333333° СГШ; 11.25° ИГД / 52.3333333333; 11.25