Нидере Берде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидере Берде
Грб на Нидере Берде
Нидере Берде во рамките на Германија
Нидере Берде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градоначалник Ерика Толотовски
Основни податоци
Површина 78 км2
Надм. височина 89 м
Население 7.072 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39326, 39345
Повик. бр. 039201, 039202
Портал www.niedere-boerde.de
Местоположба на Нидере Берде во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°13′59″N 11°31′0″E / 52.23306° СГШ; 11.51667° ИГД / 52.23306; 11.51667Координати: 52°13′59″N 11°31′0″E / 52.23306° СГШ; 11.51667° ИГД / 52.23306; 11.51667

Нидере Берде (германски: Niedere Börde) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа помеѓу Халденслебен и Магдебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)