Бургстал (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°25′N 11°41′E / 52.417° СГШ; 11.683° ИГД / 52.417; 11.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургстал
Црквата во Бургстал
Црквата во Бургстал
Црквата во Бургстал
Грб на Бургстал
Бургстал (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Бургстал (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Елба-Хајде
Градоначалник Зигурд Хајман
Основни податоци
Површина 116 км2
Надм. височина 45 м
Население 1.479 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39517
Повик. бр. 039364
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на Бургстал во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°25′N 11°41′E / 52.417° СГШ; 11.683° ИГД / 52.417; 11.683

Бургстал (германски: Burgstall) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)