Елба-Хајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Елба-Хајде (германски: Elbe-Heide) — заедница на општини во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, бил дел од Амт. Се наоѓа на левиот брег на Елба, северозападно од Бург (Магдебург). Седиштето на заедницата на општини е во Рогец.

Заедницата на општини Елба-Хајде се состои од следниве општини:

  1. Ангерн
  2. Бургстал
  3. Колбиц
  4. Лојче-Хајнриксберг
  5. Рогец
  6. Вестхајде
  7. Цилиц

Координати: 52°19′N 11°46′E / 52.317° СГШ; 11.767° ИГД / 52.317; 11.767