Елба-Хафел-Ланд

Координати: 52°34′43″N 12°02′23″E / 52.57861° СГШ; 12.03972° ИГД / 52.57861; 12.03972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на ОЗ Елба-Хафел-Ланд

Елба-Хафел-Ланд (германски: Elbe-Havel-Land) — општинска заедница во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. До 1 јануари 2010 била Амт. Се наоѓа на десниот брег на Елба, јужно од Хафелберг. Седиштето на општинската заедница е во Шенхаузен.

Општинската заедница Елба-Хафел-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Камерн
  2. Клиц
  3. Зандау
  4. Шенхаузен
  5. Шолене
  6. Вуст-Фишбек

52°34′43″N 12°02′23″E / 52.57861° СГШ; 12.03972° ИГД / 52.57861; 12.03972