Зандау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зандау
Грб на Зандау
Зандау во рамките на Германија
Зандау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Елба-Хафел-Ланд
Градоначалник Хенри Вагнер
Основни податоци
Површина 18,58 км2
Надм. височина 27 м
Население 828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039383
Портал www.sandau.de
Местоположба на град Зандау во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°47′0″N 12°3′0″E / 52.78333° СГШ; 12.05000° ИГД / 52.78333; 12.05000Координати: 52°47′0″N 12°3′0″E / 52.78333° СГШ; 12.05000° ИГД / 52.78333; 12.05000

Зандау (германски: Sandau) — град во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на Елба, околу 5 километри јужно од Хафелберг. Дел е од заедницата на општини Елба-Хафел-Ланд.

Фериботот Зандау е ферибот кој ја преминува Елба и ги поврзува Зандау и Битнерсхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)