Прејди на содржината

Тангерхите

Координати: 52°26′N 11°48′E / 52.433° СГШ; 11.800° ИГД / 52.433; 11.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тангерхите
Дворецот во Тангерхите
Дворецот во Тангерхите
Дворецот во Тангерхите
Грб на Тангерхите
Тангерхите во рамките на Германија
Тангерхите
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Градски единици 17
Градоначалник Герхард Борштел (СДП)
Основни податоци
Површина 295 км2
Надм. височина 38 м
Население 10.612 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39511–39517
Повик. бр. 03935
Портал www.tangerhuette.de
Местоположба на град Тангерхите во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°26′N 11°48′E / 52.433° СГШ; 11.800° ИГД / 52.433; 11.800

Тангерхите (германски: Tangerhütte) — град во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Тангер, околу 20 километри јужно од Штендал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)