Клиц (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клиц
Грб на Клиц
Клиц (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Клиц (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Елба-Хафел-Ланд
Градоначалник Јирген Марш
Основни податоци
Површина 66,46 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.739 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039327
Портал www.elb-havel-land.de
Местоположба на Клиц во рамките на округот Штендал
Карта
Координати 52°40′3″N 12°3′58″E / 52.66750° N; 12.06611° E / 52.66750; 12.06611Координати: 52°40′3″N 12°3′58″E / 52.66750° N; 12.06611° E / 52.66750; 12.06611

Клиц (германски: Klietz) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)