Зехаузен (Алтмарк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зехаузен
Црквата во Зехаузен
Црквата во Зехаузен
Грб на Зехаузен
Зехаузен (Алтмарк) is located in Германија
Зехаузен (Алтмарк)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Зехаузен (Алтмарк)
Градоначалник Евалд Дуфе
Основни податоци
Површина 107 км2
Надм. височина 19 м
Население 4.817 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039386, 039397
Портал www.stadt-seehausen.de
Местоположба на град Зехаузен во рамките на округот Штендал
Карта
Координати 52°52′N 11°45′E / 52.867° СГШ; 11.750° ИГД / 52.867; 11.750Координати: 52°52′N 11°45′E / 52.867° СГШ; 11.750° ИГД / 52.867; 11.750

Зехаузен или Зехаузен (Алтмарк) (германски: Seehausen (Altmark)) — град во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 30 километри северно од Штендал.

Зехаузен е седиште на заедницата на општини Зехаузен (Алтмарк).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)