Прејди на содржината

Остербург (Алтмарк)

Координати: 52°47′N 11°46′E / 52.783° СГШ; 11.767° ИГД / 52.783; 11.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остербург (Алтмарк)
Црквата во Остербург
Црквата во Остербург
Црквата во Остербург
Грб на Остербург (Алтмарк)
Остербург (Алтмарк) во рамките на Германија
Остербург (Алтмарк)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Градски единици 4
Градоначалник Хартмут Раден (ДХС)
Основни податоци
Површина 230 км2
Надм. височина 26 м
Население 9.617 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606
Повик. бр. 03937
Портал www.osterburg.de
Местоположба на град Остербург (Алтмарк) во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°47′N 11°46′E / 52.783° СГШ; 11.767° ИГД / 52.783; 11.767

Остербург (германски: Osterburg) — град во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Тој се наоѓа околу 22 километри северозападно од Штендал.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Остербург е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)