Прејди на содржината

Хафелберг

Координати: 52°49′30″N 12°4′28″E / 52.82500° СГШ; 12.07444° ИГД / 52.82500; 12.07444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хафелберг
Грб на Хафелберг
Хафелберг во рамките на Германија
Хафелберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Градски единици 14
Градоначалник Бернд Полоски
Основни податоци
Површина 149 км2
Надм. височина 26 м
Население 6.436 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39532–39539
Повик. бр. 039387 и 039382
Портал havelberg.de
Местоположба на град Хафелберг во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°49′30″N 12°4′28″E / 52.82500° СГШ; 12.07444° ИГД / 52.82500; 12.07444

Хафелберг (германски: Havelberg) — град во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Хафел и дел од градот е изграден на остров во средината на реката. Двата дела се споени како град во 1875.

Историја[уреди | уреди извор]

Бискупијата Хафелберг била основана во 946, иако бискупот живеел во Платенбург или Витшток, кои се наоѓаат неколку километри северно од Хафелберг. Најпознатиот бискуп бил Анселм. Хафелберг е дом на поранешниот манастир, сега користен како Пригниц-Музеј, кој е основан во 1904.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]