Прејди на содржината

Вуст-Фишбек

Координати: 52°33′N 12°4′E / 52.550° СГШ; 12.067° ИГД / 52.550; 12.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вуст-Фишбек
Вуст-Фишбек во рамките на Германија
Вуст-Фишбек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Елба-Хафел-Ланд
Основни податоци
Површина 68 км2
Надм. височина 31 м
Население 1.226 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039323
Портал www.elb-havel-land.de
Местоположба на Вуст-Фишбек во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°33′N 12°4′E / 52.550° СГШ; 12.067° ИГД / 52.550; 12.067

Вуст-Фишбек (германски: Wust-Fischbeck) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Вуст и Фишбек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)