Рохау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рохау
Грб на Рохау
Рохау во рамките на Германија
Рохау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Арнебург-Голдбек
Градоначалник Дирк Цајдлер
Основни податоци
Површина 39 км2
Надм. височина 38 м
Население 1.001 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39579
Повик. бр. 039328
Портал www.arneburg-goldbeck.de
Местоположба на Рохау во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°42′36″N 11°45′0″E / 52.71000° СГШ; 11.75000° ИГД / 52.71000; 11.75000Координати: 52°42′36″N 11°45′0″E / 52.71000° СГШ; 11.75000° ИГД / 52.71000; 11.75000

Рохау (германски: Rochau) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)