Алтмеркише Више

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтмеркише Више
Алтмеркише Више
Алтмеркише Више
Грб на Алтмеркише Више
Алтмеркише Више is located in Германија
Алтмеркише Више
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Зехаузен (Алтмарк)
Основни податоци
Површина 67 км2
Надм. височина 32 м
Население 842 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039386, 039393, 039396
Местоположба на Алтмеркише Више во рамките на округот Штендал
Карта
Координати 52°52′N 11°52′E / 52.867° СГШ; 11.867° ИГД / 52.867; 11.867Координати: 52°52′N 11°52′E / 52.867° СГШ; 11.867° ИГД / 52.867; 11.867

Алтмеркише Више (германски: Altmärkische Wische) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Фалкенберг, Лихтерфелде, Нојкирхен и Вендемарк.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)