Камерн

Координати: 52°45′0″N 12°7′0″E / 52.75000° СГШ; 12.11667° ИГД / 52.75000; 12.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Камерн
Камерн во рамките на Германија
Камерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Елба-Хафел-Ланд
Градоначалник Клаус Бек
Основни податоци
Површина 68 км2
Надм. височина 25 м
Население 1.198 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039382, 039383
Портал www.kamern.de
Местоположба на Камерн во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°45′0″N 12°7′0″E / 52.75000° СГШ; 12.11667° ИГД / 52.75000; 12.11667

Камерн (германски: Kamern) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)