Бизмарк (Германија)

Координати: 52°40′0″N 11°33′0″E / 52.66667° СГШ; 11.55000° ИГД / 52.66667; 11.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бизмарк
Грб на Бизмарк
Бизмарк (Германија) во рамките на Германија
Бизмарк (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Градоначалник Гудрун Волтер
Основни податоци
Површина 289 км2
Надм. височина 55 м
Население 8.094 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39576, 39579, 39599, 39606, 39624, 39629
Повик. бр. 039080, 039083, 039089, 039320, 039324, 039325, 039328
Портал www.stadt-bismark.de
Местоположба на градот Бизмарк во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°40′0″N 11°33′0″E / 52.66667° СГШ; 11.55000° ИГД / 52.66667; 11.55000

Бизмарк (германски: Bismark) — град во округот Штендал, во историскиот регион Алтмарк, во северниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 22 километри западно од Штендал.

Парохиска црква

Во раниот 12 век, површината била под власт на Алберт Мечката и била населена од селани, кои потекнувале од Долните земји. Името на градот е изведено од блискиот поток Бизе (по холандски: bies што значи брзи растенија), притока на Аланд; иако исто така може да се однесува на бискупски марш, посед на бискупите од Хафелберг, спомнат во 1209 во декрет издаден од асканискиот гроф Алберт Втори. Со Алтмарк, Бизмарк бил дел од Грофовија Бранденбург, додека не бил приклучен кон пруската Провинција Саксонија.

Хербордус од Бизмарк бил спомнат како градоначалник на Штендал околу 1280. Неговиот наследник Ото фон Бизмарк го добил статусот почесен граѓанин на Бизмарк во 1895.

По административната реформа, која влегла во сила од 1 јануари 2010, градот Бизмарк се состои од поранешните општини Бадинген, Беркау, Бисте, Доберкау, Гарлип, Грасау, Хоенвулш, Холцхаузен, Кетен, Кледен, Кенигде, Кремкау, Месдорф, Кверштет, Шеплиц, Шерникау, Шорштет и Штајнфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)