Прејди на содржината

Месдорф

Координати: 52°43′0″N 11°33′47″E / 52.71667° СГШ; 11.56306° ИГД / 52.71667; 11.56306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Месдорф
Градски дел во Бизмарк
Евангелистичката црква во Месдорф
Евангелистичката црква во Месдорф
Евангелистичката црква во Месдорф
Грб на Месдорф
Месдорф во рамките на Германија
Месдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 48 м
Население 720  (31 декември 2006)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39624
Повик. бр. 039083
Портал www.altmark.de/vgbk
Местоположба на градски дел Месдорф во рамките на Бизмарк
Карта
Карта
Координати 52°43′0″N 11°33′47″E / 52.71667° СГШ; 11.56306° ИГД / 52.71667; 11.56306

Месдорф (германски: Meßdorf) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.