Кетен (Штендал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кетен (Штендал)
Градски дел во Бизмарк
Кетен (Штендал) is located in Германија
Кетен (Штендал)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 52 м
Население 143  (31 декември 2006)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39599
Повик. бр. 039325
Координати 52°34′36″N 11°40′0″E / 52.57667° N; 11.66667° E / 52.57667; 11.66667Координати: 52°34′36″N 11°40′0″E / 52.57667° N; 11.66667° E / 52.57667; 11.66667

Кетен (германски: Käthen) е село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.