Прејди на содржината

Грасау (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°40′0″N 11°40′59″E / 52.66667° СГШ; 11.68306° ИГД / 52.66667; 11.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грасау
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Грасау
Црквата во Грасау
Црквата во Грасау
Грасау (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Грасау (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 44 м
Население 288  (31 декември 2006)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39579
Повик. бр. 039324
Портал www.stadt-bismark.de/grassau
Координати 52°40′0″N 11°40′59″E / 52.66667° СГШ; 11.68306° ИГД / 52.66667; 11.68306

Грасау (германски: Grassau) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.