Бадинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бадинген
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Бадинген
Црквата во Бадинген
Грб на Бадинген
Бадинген is located in Германија
Бадинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 34 м
Население 515  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39579
Повик. бр. 039324
Координати 52°36′47″N 11°39′0″E / 52.61306° СГШ; 11.65000° ИГД / 52.61306; 11.65000Координати: 52°36′47″N 11°39′0″E / 52.61306° СГШ; 11.65000° ИГД / 52.61306; 11.65000

Бадинген (германски: Badingen) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.