Прејди на содржината

Штајнфелд (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°37′11″N 11°41′59″E / 52.61972° СГШ; 11.69972° ИГД / 52.61972; 11.69972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнфелд
Градски дел во Бизмарк
Дворец во Штајнфелд
Дворец во Штајнфелд
Дворец во Штајнфелд
Штајнфелд (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Штајнфелд (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 49 м
Население 312  (31 декември 2006)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39599
Повик. бр. 039324
Портал www.stadt-bismark.de
Координати 52°37′11″N 11°41′59″E / 52.61972° СГШ; 11.69972° ИГД / 52.61972; 11.69972

Штајнфелд (германски: Steinfeld) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.