Беркау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беркау
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Беркау
Црквата во Беркау
Црквата во Беркау
Беркау во рамките на Германија
Беркау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 44 м
Население 485  (31 декември 2006)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39624
Повик. бр. 039089
Координати 52°37′59″N 11°28′59″E / 52.63306° СГШ; 11.48306° ИГД / 52.63306; 11.48306Координати: 52°37′59″N 11°28′59″E / 52.63306° СГШ; 11.48306° ИГД / 52.63306; 11.48306

Беркау (германски: Berkau) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.