Прејди на содржината

Хоенвулш

Координати: 52°40′0″N 11°35′48″E / 52.66667° СГШ; 11.59667° ИГД / 52.66667; 11.59667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенвулш
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Хоенвулш
Црквата во Хоенвулш
Црквата во Хоенвулш
Хоенвулш во рамките на Германија
Хоенвулш
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 47 м
Население 416  (31 декември 2006)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606
Повик. бр. 039089
Координати 52°40′0″N 11°35′48″E / 52.66667° СГШ; 11.59667° ИГД / 52.66667; 11.59667

Хоенвулш (германски: Hohenwulsch) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.