Бисте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бисте
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Бисте
Црквата во Бисте
Бисте во рамките на Германија
Бисте
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 41 м
Население 369  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39624
Повик. бр. 039089
Портал www.altmark.de/vgbk
Местоположба на градски дел Бисте во рамките на Бизмарк
Координати 52°41′12″N 11°33′0″E / 52.68667° СГШ; 11.55000° ИГД / 52.68667; 11.55000Координати: 52°41′12″N 11°33′0″E / 52.68667° СГШ; 11.55000° ИГД / 52.68667; 11.55000

Бисте (германски: Büste) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.