Прејди на содржината

Кверштет

Координати: 52°36′0″N 11°40′0″E / 52.60000° СГШ; 11.66667° ИГД / 52.60000; 11.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кверштет
Градски дел во Бизмарк
Црквата во Кверштет
Црквата во Кверштет
Црквата во Кверштет
Кверштет во рамките на Германија
Кверштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 39 м
Население 234  (31 декември 2006)
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39579
Повик. бр. 039324
Портал www.altmark.de/vgbk
Местоположба на градски дел Кверштет во рамките на Бизмарк
Карта
Карта
Координати 52°36′0″N 11°40′0″E / 52.60000° СГШ; 11.66667° ИГД / 52.60000; 11.66667

Кверштет (германски: Querstedt) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.