Кремкау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кремкау
Градски дел во Бизмарк
Кремкау is located in Германија
Кремкау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 45 м
Население 217  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39624
Повик. бр. 039080
Координати 52°37′59″N 11°26′35″E / 52.63306° СГШ; 11.44306° ИГД / 52.63306; 11.44306Координати: 52°37′59″N 11°26′35″E / 52.63306° СГШ; 11.44306° ИГД / 52.63306; 11.44306

Кремкау (германски: Kremkau) е село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.