Шенхаузен (Елба)

Координати: 52°34′43″N 12°2′23″E / 52.57861° СГШ; 12.03972° ИГД / 52.57861; 12.03972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенхаузен
Енориската црква во Шенхаузен
Енориската црква во Шенхаузен
Енориската црква во Шенхаузен
Грб на Шенхаузен
Шенхаузен (Елба) во рамките на Германија
Шенхаузен (Елба)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Елба-Хафел-Ланд
Градоначалник Катерине Тане-Ролоф
Основни податоци
Површина 74 км2
Надм. височина 34 м
Население 2.134 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039323
Портал www.schoenhausenelbe.de
Местоположба на Шенхаузен во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°34′43″N 12°2′23″E / 52.57861° СГШ; 12.03972° ИГД / 52.57861; 12.03972

Шенхаузен (германски: Schönhausen) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа 70 километри северно од покраинскиот главен град Магдебург. Седиште е на заедницата на општини Елба-Хафел-Ланд.

Историја[уреди | уреди извор]

Шенхаузен бил основан во раниот XIII век од Бискупијата Хафелберг. По реформацијата, Шенхаузен паднал под власта на Бранденбург. Во 1562 Шенхаузен бил доделен на семејството Бизмарк.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Ова е родно место на Ото фон Бизмарк (1815-1989), првиот германски канцелар и нејзин обединувач.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)