Шолене

Координати: 52°40′59″N 12°13′0″E / 52.68306° СГШ; 12.21667° ИГД / 52.68306; 12.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шолене
Грб на Шолене
Шолене во рамките на Германија
Шолене
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ округот Штендал
Општ. заед. Елба-Хафел-Ланд
Градоначалник Хасо Геде
Основни податоци
Површина 65 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.115 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 14715
Повик. бр. 039389
Портал www.schollene-land.de
Местоположба на Шолене во рамките на округот округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°40′59″N 12°13′0″E / 52.68306° СГШ; 12.21667° ИГД / 52.68306; 12.21667

Шолене (германски: Schollene) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)