Ајхштет

Координати: 52°41′N 11°51′E / 52.683° СГШ; 11.850° ИГД / 52.683; 11.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајхштет
Црквата во Ајхштет
Црквата во Ајхштет
Црквата во Ајхштет
Грб на Ајхштет
Ајхштет во рамките на Германија
Ајхштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Арнебург-Голдбек
Градоначалник Карлхајнц Шверин
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 34 м
Население 918 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39596
Повик. бр. 039388
Портал www.arneburg-goldbeck.de
Местоположба на Ајхштет во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°41′N 11°51′E / 52.683° СГШ; 11.850° ИГД / 52.683; 11.850

Ајхштет (германски: Eichstedt) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)