Голдбек

Координати: 52°43′0″N 11°50′59″E / 52.71667° СГШ; 11.84972° ИГД / 52.71667; 11.84972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голдбек
Црквата во Голдбек
Црквата во Голдбек
Црквата во Голдбек
Голдбек во рамките на Германија
Голдбек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Арнебург-Голдбек
Градоначалник Фридрих-Вилхелм Леме
Основни податоци
Површина 27 км2
Надм. височина 26 м
Население 1.388 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39596
Повик. бр. 039388
Портал www.arneburg-goldbeck.de
Местоположба на Голдбек во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°43′0″N 11°50′59″E / 52.71667° СГШ; 11.84972° ИГД / 52.71667; 11.84972

Голдбек (германски: Goldbeck) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)