Хоенберг-Круземарк

Координати: 52°43′36″N 11°57′11″E / 52.72667° СГШ; 11.95306° ИГД / 52.72667; 11.95306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенберг-Круземарк
Хоенберг-Круземарк
Хоенберг-Круземарк
Хоенберг-Круземарк
Грб на Хоенберг-Круземарк
Хоенберг-Круземарк во рамките на Германија
Хоенберг-Круземарк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Арнебург-Голдбек
Градоначалник Ралф Бергман (СДП)
Основни податоци
Површина 63 км2
Надм. височина 31 м
Население 1.204 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39596
Повик. бр. 039394
Портал www.arneburg-goldbeck.de
Местоположба на Хоенберг-Круземарк во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°43′36″N 11°57′11″E / 52.72667° СГШ; 11.95306° ИГД / 52.72667; 11.95306

Хоенберг-Круземарк (германски: Hohenberg-Krusemark) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 17 километри североисточно од Штендал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)