Алтмеркише Хее

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтмеркише Хее
Црквата во Алтмеркише Хее
Црквата во Алтмеркише Хее
Алтмеркише Хее is located in Германија
Алтмеркише Хее
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Зехаузен (Алтмарк)
Основни податоци
Површина 99 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.823 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606, 39615
Повик. бр. 039386, 039391, 039399
Местоположба на Алтмеркише Хее во рамките на округот Штендал
Карта
Координати 52°49′N 11°34′E / 52.817° СГШ; 11.567° ИГД / 52.817; 11.567Координати: 52°49′N 11°34′E / 52.817° СГШ; 11.567° ИГД / 52.817; 11.567

Алтмеркише Хее (германски: Altmärkische Höhe) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бок, Бреч, Гагел, Хајлигенфелде, Косебау, Лосе и Ликштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)