Церентал

Координати: 52°57′N 11°35′E / 52.950° СГШ; 11.583° ИГД / 52.950; 11.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Церентал
Церентал во рамките на Германија
Церентал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Зехаузен (Алтмарк)
Основни податоци
Површина 72 км2
Надм. височина 20 м
Население 864 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039395, 039398
Местоположба на Церентал во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°57′N 11°35′E / 52.950° СГШ; 11.583° ИГД / 52.950; 11.583

Церентал (германски: Zehrental) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Голенсдорф и Грос Гарц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)